Wampiry.org
Największe polskie forum o wampirach

Śledzone tematyŚledzone tematy FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Kinematografia- czy to ma jeszcze sens?
Autor Wiadomość
Devil 
zła dziewczyna

Pomogła: 1 raz

Reputacja: 50
Poziom: 24
HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 11/68
 16%
Wysłany: 2013-02-05, 20:51   Kinematografia- czy to ma jeszcze sens?

Zakładam temat, bo zainspirowała mnie wypowiedź Charlotte, która napisała coś w stylu: "od nieambitnych filmów nie możemy oczekiwać głębokiego przekazu". Zrobiłam sobie w głowie przebieżkę po filmach, które ostatnio widziałam w kinie. Chodzi mi głównie o nowości, które wzbudziły moją ciekawość zwiastunem więc poszłam i zapłaciłam, żeby przez dwie godziny siedzieć słuchając odgłosu chrupanego popcornu i czuć mniejsze lub większe rozczarowanie. Wyszło mi na to, że nie widziałam przez ten czas filmu, o którym kiedyś mogłabym powiedzieć swojemu dziecku: "Idź, zobacz ten film, on pokaże Ci pewne wartości, o których trudno rozmawiać, które są spychane na margines, których nie da się wyjaśnić inaczej, niż w nich uczestniczyć". Dobry film powinien przenosić widza w swój świat. Mam płakać z bohaterem i cieszyć się razem z nim, przeżywać jego tragedię i wyciągać swoje wnioski. Od jakiś dziesięciu lat czy to w kinematografii polskiej czy światowej nie znalazłam jeszcze niczego takiego. Żaden obraz nie wstrząsnął mną tak, bym po wyjściu z sali nie wiedziała którędy do domu. I tutaj pojawia się moje pytanie: czy ja żyję w jakimś nierzeczywistym świecie, wymagam rzeczy nierealnych? A może zapotrzebowania na takie filmy w ogóle nie ma?

Cashmire 
anonymous Nyks

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 7/33
 21%
Wysłany: 2013-02-05, 21:36   

Devil, wiele zalezy od podejścia. Ze swojej strony uważam, że nawet najgłupszy, najpłytszy film czy kreskówka może czegoś nauczyć. Nie tylko tego, jak niski może być poziom filmografii. W każdym razie ja w taki sposób patrze na filmy. Doszukuję się pewnych rzeczy. Nawet, jeżeli w zamierzeniu miało tam czegoś nie być zazwyczaj jest, bo większość reżyserów i scenarzystów leci pewnymi schematami. Tworzą to ludzie i dla ludzi, więc pewnych pozornych oczywistości nie da się uniknąć tak samo, jak żenady, kiczu czy pewnej powtarzalności. Ale jeżeli ów kicz, powtarzalność i płytkość zamierzonego przekazu odrzucić, to wcale nie zostaje nam "nic" tylko bardzo interesujące "coś". :-)
"Jeśli wierzysz, że Bóg stworzył Szatana, to musisz zdawać sobie sprawę, że jego moc pochodzi od Boga i że Szatan jest po prostu dzieckiem Boga, a i my tym samym jesteśmy dziećmi Boga. Nie ma dzieci Szatana, naprawdę."

kosma 
Witeź

Poziom: 17
HP: 0/630
 0%
MP: 301/301
 100%
EXP: 34/41
 82%
Wysłany: 2013-02-05, 21:37   

Ja oglądam tylko stare filmy. Z tych nowszych to mogę polecić "W ciemności".
I prawdą jest, że na wartościowe filmy nie ma ostatnio zapotrzebowania.

Cairath 
Administrator

Reputacja: 51
Poziom: 19
HP: 0/798
 0%
MP: 381/381
 100%
EXP: 31/49
 63%
Wysłany: 2013-02-05, 23:39   

A ja przeciwnie, trafiłem na kilka filmów które naprawdę mną poruszyły. W ostatnim czasie były to Watchmen, 12 małp, Wyspa tajemnic czy nie opuszczaj mnie. Uważam, że jest mnóstwo wartościowych filmów obok których nie można przejść obojętnie tylko trzeba umieć je znaleźć

Cairath 
Administrator

Reputacja: 51
Poziom: 19
HP: 0/798
 0%
MP: 381/381
 100%
EXP: 31/49
 63%
Wysłany: 2013-02-05, 23:45   

A ja przeciwnie, trafiłem na kilka filmów które naprawdę mną poruszyły. W ostatnim czasie były to Watchmen, 12 małp, Wyspa tajemnic czy nie opuszczaj mnie. Uważam, że jest mnóstwo wartościowych filmów obok których nie można przejść obojętnie tylko trzeba umieć je znaleźć

Devil 
zła dziewczyna

Pomogła: 1 raz

Poziom: 24
HP: 13/1353
 1%
MP: 646/646
 100%
EXP: 11/68
 16%
Wysłany: 2013-02-06, 19:32   

Cashmire, robię podobnie, bo gdyby nie doszukiwanie się drugiego dna na siłę, chyba w ogóle zrezygnowałabym z oglądania filmów. Jednak ja czekam na coś, czego nie trzeba się domyślać. Coś, co będzie na tyle oczywiste, że zrozumiem to dzisiaj i za dziesięć lat a jednocześnie tak "wielopoziomowe", że po każdym obejrzeniu znajdę nowe elementy, które mnie zaskoczą, zmuszą do ponownego przemyślenia, wyciągnięcia nowych wniosków.
Nie umiem tego inaczej wyjaśnić ;-)
kosma, oglądałam, ale czytałam wcześniej "Dziewczynkę w zielonym sweterku" i z wiadomych względów film już nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak na osobie oglądającej go po raz pierwszy.
Cairath, Jeśli mówimy o "Watchmen" to koniecznie trzeba powiedzieć o "300", bo w sumie z tych dwóch filmów wolę Spartan, są mi bliżsi przez zainteresowanie kulturą antyczną, no i samo wykonanie to majstersztyk. A jesli chodzi o fabułę i przesłanie to pewne elementy się zazębiają, jak w sumie w każdym filmie Snydera. Jeśli chodzi o "Nie opuszczaj mnie" to czytałam wcześniej powieść Kazuo Ishiguro, więc film też oceniłam jako średnio fajny. Podobnie było z "Wyspą tajemnic".

Odpowiedz do tematu