Wampiry.org
Największe polskie forum o wampirach

Śledzone tematyŚledzone tematy FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Symbolika wampirów
Autor Wiadomość
Cairath 
Administrator

Reputacja: 51
Poziom: 19
HP: 7/798
 1%
MP: 381/381
 100%
EXP: 31/49
 63%
Wysłany: 2009-07-12, 14:42   Symbolika wampirów

Historia symbolu

Ankh pochodzi z kultury starożytnego Egiptu i uznawany jest jako symbol fizycznego i nieśmiertelnego życia (Przedstawienie Ankh w kulturze starożytnego Egiptu). Ankh w języku starożytnego Kemetu oznacza dosłownie "życie" i dla wielu jest on siłą twórczą będącą w stanie dać komuś życie. Od Egipcjan symbol ten przejęli najpierw Fenicjanie i za ich sprawą stał się on znany w świecie semickim.

Później zaadaptowali go chrześcijanie - stosowany był także we wczesnym kościele chrześcijańskim (zwłaszcza koptyjskim) jako tzw. krzyż ukryty (ze względu na prześladowania chrześcijan) i nazywany jest crux ansata.
Ankh do dziś jest symbolem Kościoła Koptyjskiego.
Symbolistyka Ankh

Najbardziej sensowną symbolistyką Ankh zdaje się być przedstawianie go jako symbolu wiecznego życia trzymanego przez Bogów i Boginie Egiptu jako podkreślenie ich boskości.

Podobny do wizerunku słońca, z długą pionową kreską przedstawiający swoje promienie w południe i krótsze poziome promienie o świcie i zachodzie, co symbolizowało życie jak też i jego odradzanie się (życie odradzające się jak słońce po nocy).

Inną wersja symbolistyki Ankh [falliczna] tłumaczy ten symbol jak fallusa i vaginę i zapłodnienie przez słońce.

Są także głosy sugerujące pochodzenie kształtu anch od węzła sandałowego, który nabrał znaczenia magicznego.
Pochodzenie nazwy

Spotyka się także czasem wyjaśnienia, iż słowo "ankh" oznaczało w egipskim "rzemień od sandała" i "życie" i to są homonimy - słowa mające to samo brzmienie lecz różne znaczenie i etymologię. Egipcjanie mieli wykorzystać znak oznaczający rzemyk (czy coś podobnego) do oznaczania pojęcia abstrakcyjnego "życie" i tak już zostało.
Ankh a wampiry

Ankh jest symbolem wywodzącym się z kultury egipskiej i związanym z kultem słonecznym i przedstawiający Słońce.

NIE jest związany z historią wampirów - to ludzkie umysły powiązały symbol słoneczny (Ankh) z wampirami w dodatku nie do końca logicznie
Ankh może przedstawiać też zakapturzoną postać mnicha/maga (demoniczny krzyż), ale jakoś nad tym nikt się zastanawia...

W czasach nowożytnych wykorzystywany jest przez "specjalistów" od Feng Shui, a wraz z użyciem symbolu Ankh w grze RPG Wampir:Maskarada, zaczęto masowo uważać Ankh za symbol używany przez wampiry...

Profil Facebook

IzaBella
[Usunięty]

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 3/9
 33%
Wysłany: 2009-09-22, 19:47   

No tak, ale w jednym z zamieszczonych na tym forum watkow zamieszczono wypowiedz "wampira", ktory twierdzi, ze wspolczesne wampiry rozpoznaja sie po tym wlasnie symbolu i ze jest on dla nich "symbolem zycia". Mnie tez zastanawia jak symbol genetycznie zwiazany ze sloncem-wampirzym morderca moze byc traktowany przez "wampiry" jako symbol zycia?! To jakas powazna niescislosc :!:

Charlotte* 
rain of darkness

Pomogła: 4 razy

Reputacja: 50
Poziom: 36
HP: 150/3758
 4%
MP: 1794/1794
 100%
EXP: 83/138
 60%
Wysłany: 2010-06-23, 16:17   

Może chodzi takim osobom o samo znaczenie słowa Ankh i jako swoiste zaprzeczenie wszelkiej logice jednak utożsamiają to z życiem, lub jego odmienną formą, jako nieumarli też w końcu jakoś tam żyją. Tak pokręcenie może ktoś to odbierać, spotkałam się z tak dziwnymi interpretacjami i adaptacjami symboli, że to by mnie nie zdziwiło, aczkolwiek wg mnie też jest to nielogiczne.

Kassiel

0%
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2012-04-17, 23:08   

Krzyż ANKH jest symbolem nieśmiertelności duszy. Współczesne wampiry przypisały sobie ten symbol by podkreślić swoją nieśmiertelność.

Charlotte* 
rain of darkness

Pomogła: 4 razy

Poziom: 36
HP: 150/3758
 4%
MP: 1794/1794
 100%
EXP: 83/138
 60%
Wysłany: 2012-04-22, 11:26   

No i wszystko jasne :)

RXA623 

Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 8/22
 36%
Wysłany: 2012-04-24, 02:38   

Ja z krzyżem Ankh spotkałem się tylko w roli talizmanu chroniącego przed złem (a z Egiptu tego zła dość dużo do nas przyszło dzięki temu ich przeklętemu papirusowi) i oczyszczającym energetycznie. Osobiście żadnych ukrytych mocy w nim nie wyczułem, chociaż jest czarujący jako zawieszka.
Wampiry i Ankh to już moim zdaniem czysta perwersja. Choć to pewnie ta symbolika życia i staroegipskie krwiste dzieje. I podobno sam krzyż nieźle działa jako kondensator aury (whatever it means).

Kassiel

0%
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2012-04-25, 16:42   

Strasznie dużo przypisujesz ciekawych mocy i właściwości zwykłym rzeczom ;)

RXA623 

0%
 100%
 36%
Wysłany: 2012-04-25, 16:52   

A tam od razu zwykłym... :-P
Jak do jakiejś afrykańskiej wioski przyjedziesz (albo raczej przyjechałbyś dawniej, bo teraz to oni się tłuką na potęgę) z karabinem, to będą na Ciebie patrzeć jak na boga. Takie niby zwykłe przedmioty mogą nie być wcale zwykłe, a my po prostu nie zauważamy ich mocy, bo to nie na nasze łby ;-)
A poza tym, jak napisałem, nic mu osobiście nie przypisuję. To tylko opinie z jakini się spotkałem. Dla mnie to nadal zawieszka :-)

Nadija 

Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 13/45
 28%
Wysłany: 2012-04-26, 08:28   

Ja tam się nie znam.
Gdzies mi się obiło o uszy, ze tej właśnie 'zawieszki' uzywa sie w jakiejs 'sekcie' wampirzej- do nacinania żyłek. Jednak ile w tym prawdy nie wiem.
Choc po sektach, to sie mozna wszystkiego spodziewac...wmowią takiemu napalencowi, ze to taki rytual przemienny a ten da sie pokroic 'zawieszką'. :/

Pandora 
Kasjopea

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 38/39
 97%
Wysłany: 2012-04-29, 15:52   

"Stał się egipskim znakiem życia oraz symbolem i atrybutem wszystkich wiecznie żyjących bóstw. Obecnie wielu ludzi uważa, że w symbolice i wierzeniach starożytnego Egiptu, symbol ten miał dawać (poprzez emanowanie energii ze swego wnętrza) nieśmiertelność i wieczne zdrowie. Był też symbolem zjednania z bogami w zaświatach, dając tym samym wieczne i szczęśliwe życie. Posiadaczami "życia wiecznego" były bóstwa, które obdarzały nim śmiertelnych. Faraon przedstawiany razem z bóstwami, trzymał w dłoni taki znak, co miało podkreślać jego boską naturę."

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Anch

Czy symbol nie słusznie przypisywany jest wampirom zależne jest od tego w jakie jego znaczenie wierzycie. Ja zawsze kojarzyłam go właśnie z ŻYCIEM, a dokładniej wiecznym życiem tzw. symbol bóstw nieśmiertelnych.
Then your body will be mine

fallenar 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2019-03-06, 19:54   

Kassiel napisał/a:
Krzyż ANKH jest symbolem nieśmiertelności duszy. Współczesne wampiry przypisały sobie ten symbol by podkreślić swoją nieśmiertelność.

Współczesne wampiry są śmiertelne bardziej, aniżeli ustawa przewiduje... a przypisują sobie ten symbol, aby zaintrygować, wzbudzić ciekawość, i ustanowić własną wyimaginowaną wieź, z tą starożytną, i najbardziej tajemniczą religią świata.

Nic w tym dziwnego, bo starożytny Egipt, to kraina bogów, kolebka religii, z której wywodzi się wiele, w tym cała Abrahamowa "trójca święta", czyli judaizm, chrześcijaństwo i islam.

Natomiast abstrahując od wampirów, to ów trend widać również wśród celebrytów z całego świata, którzy "bawią się" starożytną symboliką Egiptu, wzbudzając ciekawość wśród szeroko rozbawionej gawiedzi.

Detta 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 7/9
 77%
Wysłany: 2019-03-07, 18:49   

Obecnie jeżeli zobaczyie osobę z taka symboliką w formie tatuażu czy wisiorka, naszyjnika to uznacie, że zainspirowała się wampiryzemem czy bardziej mitologią egipską?

fallenar 

0%
 100%
 37%
Wysłany: 2019-03-07, 19:05   

Dokładnie Detta. :)
Symbolika Egiptu, należy do... Egiptu.

RXA623 

0%
 100%
 36%
Wysłany: 2019-03-07, 19:06   

Detta napisał/a:
Obecnie jeżeli zobaczyie osobę z taka symboliką w formie tatuażu czy wisiorka, naszyjnika to uznacie, że zainspirowała się wampiryzemem czy bardziej mitologią egipską?

Szczerze pomyślałbym, że fajnie wyglądało w katalogu czy na grafikach Google. Albo "X ma podobny, to ja też". Dawno nie widziałem osób z symbolicznymi tatuażami, dla których te tatuaże znaczyły więcej niż "no, fajny obrazek".

Jeśli dostępne są tylko te dwie opcje - raczej stawiałbym na wampiryzm.

fallenar 

0%
 100%
 37%
Wysłany: 2019-03-07, 23:39   

Tatuaże symboliczne, które dla takiej osoby mają prawdziwy a nie pozorny sens, na ogół i tak, uwydatniają przerost formy nad treścią.

To jak z wyrokowcami z wieloletnim stażem, którzy na lewej piersi, tatuują sobie wizerunek tego kaznodziei ze starożytnej Galilei.
Ale to tylko dygresja.

Natomiast osobiście nie spłycałbym tego do pojęcia "tylko fajny obrazek".
Jakikolwiek tatuaż by nie powstał na ludzkim ciele, musi w jakiśkolwiek sposób oddawać charakter danej osoby. Pozostaje jedynie kwestia "głębokości przekazu".

Odpowiedz do tematu